in ,

Elma Yemenin Faydaları : 12 Etkileyici Fayda

Günde bir elma doktoru evinizden uzak tutar. Bu her zaman geçerli kalacak. Dünyada elmanın 4000’den fazla çeşidi var. Arasından istediğiniz seçimi yapabilirsiniz. Ekşi, arjantin, golden, amasya, vs… Elma yemenin faydaları saymakla bitmez. Antioksidan, prebiyotik, vitamin, mineral ve lif yönünden oldukça zengindir.

Bunların yanında diğerlerine de aşağıda göz atalım…

Elma yemenin faydaları

Elma Yemenin Faydalarıİstatistiklere göre elmalar, muzdan sonra dünyanın en çok tüketilen ikinci meyvesidir. Lif, vitamin ve minerallerin yanı sıra, zengin miktarda polifenol içerirler. Bu besinler sayesinde, elma yemenin faydaları sağlık yönünden bize birçok şey katacaktır.

Bunlardan bazıları;

 1. Antioksidan bakımından zengindir

Elmaların kabuklarında kuersetin, kateşin, klorojenik asit ve C vitamini dahil olmak üzere bazı güçlü antioksidanlar vardır. Antioksidanlar, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı korur. Oksidatif stres, kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi hastalıklar dahil olmak üzere iltihap yapan durumlarda rol oynar. Antioksidanlar, vücuttaki hücreleri stabilize ederek ve potansiyel zarar verici etkilerini azaltarak çalışmaktadır.

 1. Mükemmel lif kaynağıdır

Elmalar, hem çözünür hem de çözünmez lifler için harika bir kaynaktır. Orta boy bir elma, önerilen günlük 18 gramlık miktarın dörtte birinden daha fazlası olan 5 g lif içerir. Çözünmeyen liflere diyet lifi de denilmektedir. Dışkınızı yumuşatarak sindirim sisteminizi destekler, kabızlık, ishal gibi durumların önüne geçilmesine yardımcı olur. Bu arada çözünür lif, sindirimi yavaşlatan ve kolesterol seviyelerini bir liftir.

 1. Prebiyotiklerle doludur

Prebiyotikler, “iyi” bakterilerin büyümesini uyaran liflerdir. Elmalar, çözünür bir lif olan pektin içerir ve bu prebiyotik görevi görmektedir. Yararlı bakteriler için tercih edilen besin kaynağıdır ve bağırsakta fermente edilir. Sonuç olarak elma yemenin faydaları arasında bağırsak zarının iyileşmesi de vardır.

 1. Yüksek besin değerlerine sahiptir

Elmada bulunan ana vitamin ve mineraller, C ve E vitaminleri, potasyum ve magnezyumdur. C ve E vitamini, glutatyon gibi diğer antioksidan bileşikleri desteklemek için birlikte çalışır. C vitamini cilt sağlığı için yararlıdır, kolajeni destekler, antihistaminik özelliklere sahiptir ve ayrıca E vitamini yenilenmesinde rol oynar.

Bu arada E vitamini, lipitlerdeki serbest radikalleri temizlemek için de yararlıdır. Bu nedenle karaciğer ve kardiyovasküler sağlık için iyidir.

Elmada bulunan magnezyum ise vücuttaki yaklaşık 300 kimyasal reaksiyondan sorumludur ve ‘uyku, rahatlama ve bağışıklık sistemini desteklemek için oldukça önemlidir.

Potasyum ise, hücre zarları boyunca iyon dengelemesinin kontrolünden sorumludur. Bu, kasılma ve kan basıncı kontrolü gibi bir dizi süreç için önemlidir. Besinsel olarak konuşursak, kabuk, meyvenin en iyi parçasıdır. Lif ve antioksidanların çoğu – C vitamini dahil – kabuğun hemen altında yoğunlaşmıştır.

 1. Kilo vermeye yardımcı olur

Elma Yemenin FaydalarıElmalar, sadece düşük kalorili değildir, aynı zamanda yüksek lif ve su içeriği onları doyurucu hale getirir.

Elmanın prebiyotik içeriği, belirtildiği gibi, çeşitli yararlı bakterileri desteklemeye yardımcı olabilmektedir. Sağlıklı bir mikrobiyomdan salınan farklı bileşikler, iştah hormonlarını etkileyebilmekte ve kan şekeri dengesine katkıda bulunabilmektedir.

 1. Kalp sağlığını destekler

Elmalar ayrıca kalp hastalığı ve felç dahil kardiyovasküler hastalık riskinizi de azaltabilmektedir. Bu konudaki araştırmalar oldukça umut verici seviyededir.

Antioksidan özelliklerin, kalp hastalığı ile ilişkili iltihap izlerini azalttığı görülmüştür. Elmadaki polifenoller damar sağlığını ve kan basıncını iyileştirebilirken, elma pektini safra asitlerini artırabilmektedir. Bundan dolayı kolesterol seviyelerini de iyileştirebilmektedir.

 1. Bağırsak sağlığını destekler

Elmada çözünür temel lif olan pektin, mide ve bağırsak sağlığı için önemli olan kısa zincirli yağ asitlerini üretir. Aynı zamanda butirat üreten bakteri seviyelerini de destekler.

Elmada bulunan polifenoller, antimikrobiyal aktivite yoluyla belirli patojenik bakterileri inhibe ederek bakteri çeşitliliğini etkilemeye de yardımcı olabilmektedir. Dolayısıyla bu, besin emilimini ve bağırsak iyileşmesini destekleyen sağlıklı bir mikrobiyom oluşturmaya da yardımcı olabilir.

 1. Astıma karşı koruyabilmektedir

Elmalardaki belirli antioksidan ve iltihap sökücü bileşikler, vücuttaki bağışıklığı düzenlemeye yardımcı olur ve astıma karşı koruma sağlar.

Astım hastaları üzerinde yapılan çalışmalarda, elma yemenin faydaları konusunda umut verici çalışmalar vardır.

Bu kısmen yüksek C vitamini seviyeleriyle alakalıdır. C vitamini doğal bir antihistamindir ve bu nedenle, özellikle yetişkinlerde semptomatik astım düşük C vitamini alımıyla ilişkili olduğu için astım semptomlarının iyileştirilmesinde faydalı olabilmektedir.

 1. Kemik sağlığını destekler

Meyve yemenin genellikle kemik sağlığını desteklediği bilinirken, bazı araştırmalar özellikle elmanın olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Yapılan bir araştırmada, elma yiyenler hiç yemeyenlere göre daha az kalsiyum kaybettiği görülmüştür.

Potasyum ve magnezyum gibi minerallerin, kemik kaybına dayandırılan diyet asitlerinin etkilerinin nötrleştirilmesinde rol oynadığı düşünülmektedir.

 1. Beyin sağlığı için faydalıdır

Bağırsak ve beyin arasındaki bağlantı, yoğun bir bilimsel çalışma ve tartışma konusudur, ancak bilim, yediğimiz besinlerin beyin sağlığımız üzerinde iyi ve kötü etkileri olduğunu öne sürmektedir. Bilişsel yetersizliği olan kişilerde genellikle sindirim sistemi ile ilgili fonksiyonel bozukluklar, artan bağırsak geçirgenliği ve bağırsak bakteri dengesizliği görülmektedir.

Elmada bulunan sağlıklı bileşenler, beyin ve bağırsak arasındaki ilişkiye katkıda bulunabilmektedir. Polifenoller, nöronal iletişimin düzenlenmesini etkileyebilecek antioksidan ve iltihap önleyici özellikler sağlamaktadır.

 1. Diyabet riskini düşürme konusunda doğrudan ilişkilidir

Yapılan çalışmalar, günde bir elma yemenin, elma yememeye kıyasla yüzde 28 daha düşük tip 2 diyabet riski ile bağlantılı olduğunu göstermiştir.

Polifenoller, insülin üretmekten sorumlu olan pankreasınızdaki doku hasarını önlemeye yardımcı olur. Dolayısıyla, tip 2 diyabet riskinin azalması, polifenol içeriğinden kaynaklanabilmektedir.

 1. Kanser riskini düşürmeye doğrudan ilişkilidir

Birkaç çalışma, elmalardaki flavanoidler ve polifenoller gibi bitki bileşenleri ile daha düşük kanser riski arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Elma kabuğunda, laboratuar kültürlerinde kanser hücrelerini inhibe eden veya öldüren 12 bileşik belirlenmiştir. Ancak daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

İlgili Makaleler  Safra Kesesi Taşı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın Faydaları : 11 Sağlıklı Fayda

Hıçkırığın Nedenleri

Hıçkırığın Nedenleri ve Kurtulmanın Yolları